Šeškinė

ŠEŠKINĖS ISTORIJA

                      Šeškinė – viena iš tankiausiai gyvenamų sostinės rajonų. Jos bendras plotas 4,6 kv. km. Čia gyvena apie 37 tūkst. gyventojų. Abipus Ukmergės gatvės išsidėstęs rajonas ribojasi su Verkių, Fabijoniškių, Pašilaičių, Justiniškių, Viršuliškių, Karoliniškių, Žvėryno bei Šnipiškių seniūnijomis. Ten, kur prieš dvidešimt septynis metus pradėjo dygti pirmieji Šeškinės rajono namai, plytėjo kaimai, individualių namų rajonėlis (dabar vadinamas Šeškinės senamiesčiu), Šeškinės šlaitų geomorfologinis draustinis, dalis Karoliniškių geomorfologinio draustinio bei gana retas ledynmečio suformuotas geologinis darinys – Šeškinės Ozas. Tai pailga kalva ir ežerėlis, susidarę iš ledyno sąnašų. Ozas driekiasi apie 1,6 km. Čia dabar, kaip ir anksčiau – mėgstama pasivaikščiojimų, o žiemą slidinėjimų vieta.

Šeškinė istoriniuose šaltiniuose minima dar 1390 m. Nuo XVI iki XVIII a. vidurio ji priklausė Radviloms. Iki XX a. vidurio dabartinės Šeškinės teritorijoje buvo kaimas. 1955 m. prijungtas prie Vilniaus.

Naująjį rajoną projektavę architektai, vadovaujami K. Balėno, pasiūlė patobulintos konstrukcijos penkiaaukščius, devynaukščius, ir monolitinio gelžbetonio dvylikaaukščius bei šešiolikaaukščius namus, kurie buvo naujas žingsnis gyvenamųjų namų statybos industrijoje. Namų architektūra buvo išraiškingesnė, plastiškesnė, teikianti daugiau galimybių rajono siluetui bei erdvinei kompozicijai paįvairinti. Svarbiausia tai, kad čia butai geriau suplanuoti ir patogiau įrengti.

Šeškinės centro, kuriame įsikūrę prekybos, buitinio aptarnavimo ir daug kitų verslo įstaigų; seniūnija; Šeškinės poliklinika; turtas; buvęs 6-asis policijos komisariatas, nesumaišysi nė su vieno kito sostinės rajono centru. Dauguma centro pastatų mūryti iš raudonų plytų. Didžiausias Šeškinės pasididžiavimas ir vieta, kur galima pilnai apsipirkti bei pailsėti, tai “Akropolis”.

___________________________________________________________________________________

ŠEŠKINĖS SENIŪNIJOS INFRASTRUKTŪRA

Įsikūrimas

Šeškinės seniūnija įsikūrusi Vilniaus m., o jos ribos sutampa su Šeškinės mikrorajono, kuris randasi šiaurės vakarinėje miesto dalyje. Ji užima 4,64 kv. (apie 1,1% visos Vilniaus miesto teritorijos) plotą.

Demografija

Seniūnijos teritorijoje, pagal 2001 m. visuotinio surašymo duomenis, gyvena apie 36,6 tūkst. gyventojų. Moterų šiuo metu yra 19945 ( 0-15m. – 2846; darbingo amžiaus – 13193; pensinio amžiaus. – 3902), o vyrų – 16569 ( 0-15m. – 3115; darbingo amžiaus – 11900; pensinio amžiaus. – 1639). Pagal amžių gausiausios yra amžiaus grupės nuo 19m. iki 32m. (9431 gyv.) ir nuo 45m. iki 55m. (7159gyv.). Duomenys paimti 2015 m.

 Šeškinės bendruomenę sudaro šių etninių grupių atstovai: 1) lietuviai – 21128 (57,7%); lenkai – 6759 (18,5%); rusai – 5388(14,7%); baltarusiai – 1398(3,8%); ukrainiečiai – 546 (1,4%); žydai – 194(0,5%); totoriai – 65 (0,2%); latviai – 38(0,1%); armėnai – 22 (0,1%); kt. tautybių – 128 (0,4%); savo priklausomybės vienai ar kitai etninei grupei nenurodė – 958(2,6%). Duomenys paimti 2015 m.

Šeškinės mikrorajono gyventojai įsikūrę 383-iuose gyvenamuose namuose.Fizinę struktūrą sudaro taip pat verslo, pramonės, švietimo ir kt. įstaigų pastatai.  Seniūnijoje veikia 521 įmonė (apie 3,2% visų Vilniaus įmonių). Jai būdingas didelis įmonių tankumas (118,4 įm./kv. km.), kuris yra trigubai didesnis negu miesto vidurkis.

                      Daugiausia čia yra prekybinių įmonių – 159(arba 30,5% visų seniūnijoje veikiančių įmonių). Automobilių remonto ir buitinių daiktų taisymo įmonių – 79(15,2%), kurių yra dvigubai daugiau negu vid. mieste (išskirtinis Šeškinės sen. bruožas). Taip pat daugiau negu vidutiniškai mieste santykiai yra švietimo, kultūros, mokslo ir sveikatos apsaugos įmonių – 71(13,6%). Linkusių veiklos rūšių dalis seniūnijoje yra tokia pat, ar mažesnė negu vidutiniškai mieste.

                      Išskirtinis Šeškinės seniūnijos bruožas dar ir tas, kad čia yra labai mažai valstybinių institucijų ir organizacijų, o taip pat nedaug viešojo maitinimo įmonių ir viešbučių.

                      Reikia išskirti gausų švietimo įstaigų skaičių: Šeškinės pradinė mokykla; progimnazijos (S. Kovalevskajos, Maironio, Žygimanto Augusto); gimnazijos (Žemynos, Radvilų, Ozo). Gausus ikimokyklinio ugdymo tinklas: lopšeliai – darželiai (“Varpelis”, “Pelėda”, “Bitutė”, “Glvonėlis”, “Aušrinė”, “Papartis”, “Ozas”, “Kodėlčiukas”, “Sveikuolis”); Vilniaus nevalstybinis SOS vaikų kaimelio darželis. O taip pat muzikos mokykla “Lyra”. Veterinarijos akademijos tęstinio mokymo centras. Šeškinės gyventojams savo paslaugas anksčiau teikė 6-asis policijos komisariatas bei iki šiol Vilniaus miesto 10-asis paštas.

Šeškinės seniūnijos gyventojai daugiausia gyvena daugiabučiuose namuose (butuose) – 13633 butai (arba 98,3%). Gyvenami individualūs namai – 149 (0,9%). Daugiausi gyvenama 3-jų kambarių (17177 gyventojų ) ir 2-jų kambarių (12977 gyventojų) būstuose. Pagal pagrindinį pragyvenimo šaltinį iš darbo užmokesčio gyvena 15608 Šeškinės seniūnijos gyventojai, iš nuosavo verslo – 525, iš žemės ūkio veiklos – 10, iš pensijos -5131, iš stipendijos -429, yra išlaikomi šeimos ar kitų asmenų -3375.

____________________________________________________________________________________

Kultūra

                      Vietinės bendruomenės nariai ne tik puoselėja istoriją, bet ir mato šviesesnes ateities perspektyvas. Šeškinė – pirmasis senos kartos mikrorajonas Vilniuje, kuriame inicijuota jo raidos programa (patvirtinta ir miesto valdžios). Pagal šią programą per 5-10m. prekybos, biurų ir gyvenamųjų namų turi išaugti gan ženkliai.

                      Vietinė bendruomenė viliasi, kad modernizuojant Šeškinę, čia bus ne tik jaukiau, patogiau gyventi, bet ir padaugės darbo vietų, plėtosis verslas, tuo pačiu atsiras daugiau galimybių efektyviau spręsti socialines problemas (bedarbystės, soc. paramos ir palaugų nepakankamumo).

                      Gyventojai tikisi, kad pastačius dviejų lygių automobillių parkavimo aikšteles, bus išspręsta (bent dalinai) automobilių parkavimo problema ir automobiliai stovės aikštelėse, o ne ant žaliosios vejos.

                      Šeškinės vizijos kūrime dalyvauja ir bendruomenė palaikudama ryšius su valdžios institucijomis ( tiesiogiai ir per Šeškinės seniūniją) su minėtus projektus realizuojančiomis org. (“Sostinės vystymosi grupė”, Vilniaus architektų studija).

                      Laisvalaikį gyventojai gali leisti gamtos kampeliuose: natūraliai susiformavusio Ozo, kuris buvo paskelbtas gamtos paminklu (pasivaikščiokimai, slidinėjimas), Šeškinės šlaitų geomorfologiniame draustinyje, Karoliniškių geomorfologiniame draustinyje. Taip pat Lietuvos ir Šeškinės gyventojai lanko Akropolio ledo areną, kur rengiamos įvairios laisvalaikio praleidimo programos, į “Impuls” (kas propaguoja sveiką gyvenimo būdą), į “Karate Do” klubą, į vaikų ir jaunimo klubą “Verdenė”, leidžia laiką kavinėse, svetainėse.

                      Vietinei bendruomenei vietoje prieinami kultūriniai ištekliai: Šeškinės biblioteka, Akropolio kino teatras.

______________________________________________________________________________________

ŠEŠKINĖ (dainos žodžiai)

Vilniaus Šeškinės rajonas

Vienas gražiausių mieste,

Visas jo centras išpuoštas

Raudonų plytų spalva.

Iš miesto centro pakyla

Puiki autostrados trasa,

Ozas, Akropolis kviečia

Viliojančių prekių gausa.

 

Pr. Šeškiniečiai, Šeškiniečiai,

Dauguma – naujakuriai,

Mes patenkinti, laimingi.

Čia gyventi mums gerai. 2 kartus

Oze iškilusios kalvos

Rymo nuo senų laikų,

O LNK laidos sklinda

Nuo pat Šeškinės kalnų.

Link Neries žemyn pažvelgus,

Matosi vaizdas puikus,

Tenai – Gedimino bokštas

Ir senamiestis puikus.